Achievements

„Didžiuojamės galėdami pasigirti Nacionalinio maisto ūkio klasterio pasiekimu – „The European Secretariat for Cluster Analysis“ (ESCA)  organizacijos „Bronze Label“ sertifikatu“- sako biomedicinos mokslų daktaras, Nacionalinio maisto ūkio klasterio direktorius Česlovas Bobinas.

 

Net 8-iems Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros kuruojamiems klasteriams įteiktos jų brandą ir meistriškumą liudijančios bronzinės žymos.

 

Klasterius vertino ir žymas teikė organizacija „The European Secretariat for Cluster Analysis“ (ESCA). Jas pelnė Lietuvos plastikų klasteris (LINPRA), sveikatingumo klasteris „iVita“, Vilniaus kino klasteris (VKK), „Smart Food“ klasteris, Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris (LITEK), Lietuvos autodalių gamintojų ir eksportuotojų asociacija (LAuGEA), Nacionalinis maisto ūkio klasteris ir Fotoelektros technologijų klasteris. Konkursą žymoms suteikti laimėjo Lietuvos klasterių asociacija (LCA), žymas teikė Marius Pareščius, LCA ekspertas, vienintelis Lietuvoje galintis sertifikuoti klasterius.

 

M. Pareščius pasakoja, kad žyma reikalinga klasteriui braunantis į užsienio rinkas: „Norint parodyti savo patikimumą užsienyje, reikia įtikinti, kad klasteris tikrai yra klasteris, kad jis įvertintas, tam reikalingos žymos. Jos yra trijų tipų – bronzinė, sidabrinė ir auksinė – bei išduodamos priklausomai nuo klasterio amžiaus, įgyvendinamų veiklų, pasiekimų rinkoje“.

 

Ekspertas sako, kad skirtingų spalvų žymos simbolizuoja skirtingus klasterių statusus. Bronzine žyma įvertinti klasteriai stebi rinką, naudojasi valstybės suformuotomis priemonėmis. Sidabrinė žyma reiškia aukštesnį statusą – šie klasteriai kviečiami į darbo grupes, į juos įsiklausoma. Pas auksinę žymą pelniusius klasterius ateina patys valstybės vadovai, šie klasteriai tampa patariamaisiais, jie formuoja naujas tendencijas.

 

„Džiaugiamės rekordiniu klasterių, gavusių tokias žymas, skaičiumi šiais metais. Iki šiol Lietuvoje tokias žymas buvo pelnę tik 2 klasteriai. Žvelgiant į 2019-uosius matome didelę pažangą klasterių brandos srityje: klasteriai tampa konkurencingi tarptautiniame kontekste, o tai jiems atveria didesnes plėtros galimybes į užsienio rinkas“, – sako MITA direktorius Kęstutis Šetkus.

 

Žymos gavimas suteikia progą peržiūrėti klasterio vadybos strategiją ir procesus, juos pagerinti, padidina klasterio matomumą, pasitikėjimą, parodo, jog klasteris yra aktyvus ir veikiantis. Dėl to galima sulaukti daugiau pasiūlymų bendradarbiauti iš tarptautinių klasterių ir kitų organizacijų. Žinoma, kad tobulėjimui ribų nėra ir Nacionalinis maisto ūkio klasteris ketina augti, tobulėti, mokytis, pasitempti ir pelnyti sidabrinę žymą“, – sako klasterio nario UAB „Mėlynė“ direktorė, klasterio valdybos pirmininkė, Nijolė Karpavičienė.