NovelBaltic projektu siekiama didinti Baltijos jūros regiono miškų pramonės konkurencingumą

NovelBaltic projektu siekiama didinti Baltijos jūros regiono miškų pramonės konkurencingumą

Projekto metu mokslas ir verslas bendradarbiauja, siekdami mažoms ir vidutinėms įmonėms pateikti naujus tyrimo metodus, kurie leistų greičiau ir pigiau patvirti žaliavų ir produktų geografinę kilmę bei įvertinti kokybę.

 Miško gėrybės ir jų produktai yra paklausūs  Super maistas yra auganti pasaulinė tendencija, kadangi populiacijos sensta, o vartotojų susirūpinimas sveika mityba ir gyvensena didėja. Miško gėrybės (uogos, grybai, eteriniai aliejai, vaistiniai augalai ir kt.) bei jų produktai yra ypač vertingi. Antra vertus augant minėtų produktų paklausai neišvengiamai susiduriama su jų falsifikavimo rizika ypač kalbant apie tikrąją miško gėrybių bei jų produktų kilmę. Siekiant padėti plėtotis patikimiems miško produktų gamybos verslams Baltijos jūros regione, svarbu pateikti žaliavų ir jų produktų autentiškumo įrodymus. Baltijos jūros regione autentiški miško produktai gali sukurti darbo vietų kaimo vietovėse, kadangi jų gamyba yra ekonomiškai efektyviausia arti miškų ir dirbamos žemės. Padidėjęs miško produktų eksportas į pasirinktas Azijos rinkas taip pat galėtų prisidėti prie verslo augimo.

Išsamiau apie projektą

Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo programos projektas R079 “Market driven authentic Non-Timber Forest Products from the Baltic region – focus on wild and semi cultivated species with business potential (NovelBaltic)” („Baltijos regiono komercinį potencialą turinčių miško (išskyrus medieną) produktų (laukinės ir pusiau kultivuotos veislės) autentiškumas“).

Projekto tikslas – didinti miško produktų (išskyrus medieną) verslo galimybes plėtojant pasirinktų žaliavų autentiškumo ir kokybės nustatymo metodus.

Pagrindiniai projekto uždaviniai:

 • apžvelgti miško produktų (išskyrus medieną) rinkos paklausą Pekino regione ir tam tikruose Pietryčių Azijos regionuose;
 • sukurti skaitmeninę platformą, skirtą žaliavų autentiškumo bei kokybės metodams;
 • sukurti autentiškumo ir kokybės nustatymo metodus, taikomus pasirinktoms žaliavoms ir produktams;
 • įvertinti pasirinktų žaliavų ir gamybos procesų tinkamumą.

Projektą finansuoja Interreg Baltijos jūros regiono programa

Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2019 01 01 – 2021 06 30

Projekto koordinatorius: Oulu universitetas

Projekto partneriai:

 •  Aalto universiteto fondas;
 •  Kauno technologijos universitetas;
 •  Įmonė „Silv EXPO“;
 •  Centria taikomųjų mokslų universitetas;
 •  Latvijos universitetas;
 •  Tartu mokslo parkas;
 •  Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC);
 •  Suomijos miškų centras;
 •  NIBIO – Norvegijos bioekonomikos mokslinių tyrimų institutas;
 •  UIT – Norvegijos arkties universitetas.

Projekte Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centrą atstovauja Sodininkystės ir daržininkystės institutas, biochemijos ir technologijos laboratorija. Kai kurie Nacionalinio maisto ūkio klasterio nariai yra asocijuoti projekto partneriai.

NovelBaltic skaitmeninė platforma

Platforma sukurta ir tobulinama įgyvendinant vieną iš NovelBaltic projekto  tikslų. Ji  skirta įmonėms siekiančioms rasti laboratorijas ir institutus teikiančius augalininės kilmės žaliavų (ypač įvairių miško gėrybių) ir jų produktų kokybės bei autentiškumo tyrimų paslaugas. Minėti tyrimai leistų įmonėms atskirti aukštos kokybės žaliavas ir produktus nuo prastų ar falsifikuotų gaminių, kas savo ružtu padidintų sąžiningų gamintojų bei importuotojų konkurencingumą rinkoje.

Kviečiame apsilankyti NovelBaltic projekto platformoje https://novelbaltic-platform.com